FőoldalHírek Átélték a sztárok a sérült művészek helyzetét
2018-03-20 11:54
Átélték a sztárok a sérült művészek helyzetét
Barabás Éva, Csonka András, VV Attila és Müller Attila rendkívüli tárlatvezetésen vett részt a Magyar Nemzeti Galériában látható Újrafestett valóság című kiállításon. A sérült és ép művészek közös munkájából készített alkotásokat látva kipróbálták, milyen kerekesszékkel közlekedni, és próbára tették tehetségüket: a Poli-Farbe falfestékeit újraértelmezve szájjal és lábbal festettek.
"Igazán közel érzem magamhoz a festészetet, mert 18-20 éves koromig nagyon sokat festettem. Most nem volt könnyű szájjal dolgoznom, de azt gondolom, hogy csak a gyakorláson múlik, és bele lehet jönni. Minden fejben dől el; ám míg általában az elképzelt művet kézzel visszük a vászonra, most a szájunk volt az eszköz, ami által meg tudtuk valósítani a művet. Persze össze sem lehet hasonlítani az eredményt azzal, amit a szájjal festő művész készített. Öröm látni, hogy vannak emberek, akik bár testi fogyatékosak, mégis találnak olyan dolgot az életben, amiben kiteljesedhetnek" - mondja VV Attila.
Csonka András nem érzi magát tehetséges festőnek, de a szájával még nehezebb volt dolgoznia.
"Kis híján értelmezhetetlen dolgot készítettem, ha mégis nagyon szeretném meghatározni, mit festettem, akkor egy maszknak nevezném. Roppant nehéz volt, éppen ezért nagyon csodálom a sérült festőket, mert ők mesés képeket tudnak alkotni, úgy, hogy a mindennapi teendőkben sincs könnyű dolguk. Hiszen kerekesszékkel alig lehet akadálymentesen közlekedni, tehát még azzal is meg kell küzdeniük, hogy eljussanak oda, ahová szeretnének" - mondja az RTL II műsorvezetője, aki kipróbálta, milyen kerekesszékben közlekedni.
Barabás Éva és Müller Attila igazi csapatként dolgozott; ledobták cipőiket, és a lábukkal festettek egy kubai tengerparti képet
"Bár a közös alkotásunk könnyedséget tükröz, a munka egyáltalán nem volt könnyű, mert nem csupán suta volt a lábam festés közben, hanem be is görcsölt. Fark László lábbal festő művész tanácsára változtattam a lábtartásomon, és utána jobb lett. A kerekesszékhez is hozzá kellett szoknom, egyszer hanyatt is vágódtam vele, de aztán belejöttem, hogyan kell irányítni" - mondta Müller Attila.
"Iskolás koromban szívesen rajzoltam, ezért szakkörre is jártam, és azért szerettem, mert teljesen kikapcsolt, egy más világba repített. A napi rohanásban sajnos nem adatik meg, hogy rajzoljak, ezért most külön öröm volt egy kicsit festegetni, nagyon feltöltött! Csodálattal néztem a sérült festők alkotásait, mert döbbenetes, hogy a szájukkal vagy a lábukkal milyen remekműveket készítenek. Egyben nagy öröm is, mert azt mutatja, hogy a testi fogyatékosságtól függetlenül a szellem és a fantázia szabad, és sikerül nekik olyan eszközt találniuk, amivel képpé tudják varázsolni" - tette hozzá Barabás Éva, az RTL Klub műsorvezetője.
Tekintség meg galériánkat a rendkívüli tárlatvezetésről, itt.