FőoldalHírek Debrecenben folytatódik az esélyegyenlőségi kiállítás-sorozat
2018-03-20 11:55
Debrecenben folytatódik az esélyegyenlőségi kiállítás-sorozat
2012 nyarán ép és fogyatékkal élő művészek egy csoportja alkothatott együtt, egy térben, egymást inspirálva és segítve a hazai kortárs képzőművészet fellegvárában, a Magyar Nemzeti Galériában. A részvevő művészek olyan értékek mentén gondolkoztak és alkottak, mint a sokszínűség, a kreativitás, a természetszeretet és a hagyománytisztelet. Az így született alkotásokból nagyszabású tárlat nyílt, amely rávilágított, hogy a szellemi és művészi készségek nem ismernek fizikai korlátokat. Az Újrafestett valóság – Rendhagyó kiállítás a sokszínűség jegyében című budapesti kezdeményezés azóta nagy sikerű vándorkiállítássá alakult, 2013-ban bemutatkozott Vácott, idén pedig Pécsett és Kaposváron is. A kiállítás ötödik állomása a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtár. A kiállítás azt hivatott bizonyítani, hogy egyenlő feltételek mellett fogyatékkal élő társaink is ugyanannyi értéket képesek létrehozni, mint a többségi társadalom tagjai. A kiállítás legfőbb célja – ahogy azt a cím is sugallja –, hogy új nézőpontból tekintsünk a mozgássérültek szerepére a társadalomban. Vagyis ne mint elszigetelt csoportra gondoljunk rájuk, hanem mint a közösség szerves és értékes tagjaira, akik képesek maradandót alkotni és önálló értéket teremteni.
Fülöp Attila, Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság kabinetfőnök a kezdetek óta a kezdeményezés támogatója. A debreceni állomás kapcsán hangsúlyozta: - A fogyatékossággal élő személyeknek nem sajnálatra van szükségük, hanem olyan társadalmi segítségre, amely révén kibontakoztathatják a bennük rejlő tehetséget és kreativitást. Ez a kiállítás egyrészt művészi élmény a látogatóknak, de ugyanakkor fontos üzenet a társadalom számára. A kezdeményezés egyedülálló módon segítette a fogyatékos emberek aktív részvételét a művészetben és a társadalomban is, ezért külön köszönettel tartozunk a szervezőknek és a támogatóknak. -
– Debrecen városa hagyományosan a kultúra, a tudás és a művészet egyik magyarországi fellegvára. Örömünkre szolgál, hogy városunk is otthont ad a 2012-ben elindított példaértékű kezdeményezésnek. Reméljük, a debreceni tárlat is hozzájárul, hogy a kiállítás elérje a célját, nevezetesen hogy segítse egymás elfogadását – hangsúlyozta a megnyitó ünnepségen Dr. Kiss Sándor, az Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöke.
Dr. Kovács Béla Lóránt, az eseménynek otthont adó Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója elmondta: ez a kiállítás nagyszerűen példázza, hogy a művészet feladata nem csupán a gyönyörködtetés. A műalkotásokban sokkal elemibb eszmék is képesek megnyilvánulni az esztétikánál, így például az erőé és az akaraté. A tárlat képeinek többségét az életerő és az alkotás vágya hívta életre. – mondta Dr. Kovács Béla Lóránt a kivételes tárlatról.
– Ez az esemény megerősíti, hogy van létjogosultsága az ép és fogyatékossággal élő emberek együttélésének, hiszen ez a kiállítás is az ő közös alkotásuk eredményeképpen jött létre – hangsúlyozta Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének elnöke. – Egyesületünknek nagy örömére szolgál, hogy egy budapesti kezdeményezés országos vándorkiállításon mutatja meg a városvezetésnek és a lakosságnak, hogy a fogyatékos emberek aktív részesei lehetnek a kulturális életnek, ha másokkal egyenlő feltételeket kapnak – hívta fel a figyelmet e fontos gondolatra köszöntőjében.
Szabó Antal, a Poli-Farbe ügyvezető igazgatója a megnyitón elmondta, a vállalat működésében a kezdetek óta meghatározó szerepet játszik a társadalmi felelősségvállalás, hiszen egy vállalkozás működése nem csak a dolgozók és fogyasztók életére van hatással, hanem arra a közösségre és környezetre is, amelyben kifejti tevékenységét.
– A felelős üzleti magatartásnak nem elég arról szólnia, hogy mit tesz a vállalat a fogyasztókért, hanem arról is szólnia kell, mit tesz a vállalat a közösség és a környezet fenntarthatóságáért. Ezért indítottuk el ezt a kivételes kezdeményezést, amely mindenki számára egyértelművé teszi, a mozgássérültek is teljes értékű tagjai a társadalomnak, az emberek különbözősége pedig érték, amely gazdagítja a világunkat – fogalmazott Szabó Antal.
A kiállítás tizenegy mozgássérült – szájjal, lábbal festő, illetve látható és kevésbé látható fogyatékossággal élő – művész, valamint hét ép alkotó és egy graffiti művészekből álló csapat műveit mutatja be. A kiállítás megtekinthető 2014. szeptember 10-től szeptember 30-ig a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban.
A belépés ingyenes!
Méliusz Juhász Péter Könyvtár
A kiállítás megtekinthető a könyvtár nyitvatartási idejében:
kedd - péntek 10-18, szombat 9-17 óra között az intézmény II. emeleti kerengőjében.