FőoldalHírek Győrben folytatódik az esélyegyenlőségi kiállítás-sorozat
2018-03-20 11:55
Győrben folytatódik az esélyegyenlőségi kiállítás-sorozat
2012 nyarán ép és fogyatékkal élő művészek egy csoportja alkothatott együtt, egy térben, egymást inspirálva és segítve a hazai kortárs képzőművészet fellegvárában, a Magyar Nemzeti Galériában. A részvevő művészek olyan értékek mentén gondolkoztak és alkottak, mint a sokszínűség, a kreativitás, a természetszeretet és a hagyománytisztelet. Az így született alkotásokból nagyszabású tárlat nyílt, amely rávilágított, hogy a szellemi és művészi készségek nem ismernek fizikai korlátokat. Az Újrafestett valóság – Rendhagyó kiállítás a sokszínűség jegyében című budapesti kezdeményezés azóta nagy sikerű vándorkiállítássá alakult, 2013-ban bemutatkozott Vácott, idén pedig Pécsett, Kaposváron és Debrecenben. A kiállítás hatodik állomása a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kiállítóhelye, a Magyar Ispita. Győr belvárosának nevezetes épülete 1995 óta ad otthont a dr. Váczy Péter történészprofesszor műgyűjteményéből rendezett állandó kiállításnak. Időszaki kiállítótereiben kortárs képzőművészeti kiállítások kapnak helyet.
A kiállítás azt hivatott bizonyítani, hogy egyenlő feltételek mellett fogyatékkal élő társaink is ugyanannyi értéket képesek létrehozni, mint a többségi társadalom tagjai. A kiállítás legfőbb célja – ahogy azt a cím is sugallja –, hogy új nézőpontból tekintsünk a mozgássérültek szerepére a társadalomban. Vagyis ne mint elszigetelt csoportra gondoljunk rájuk, hanem mint a közösség szerves és értékes tagjaira, akik képesek maradandót alkotni és önálló értéket teremteni.
Győr városának nevében Rózsavölgyi László, önkormányzati képviselő nyitotta meg a kiállítást, aki beszédében hangsúlyozta a város számára öröm és megtiszteltetés az, hogy a kiállítás megvalósulhatott és teret adhat a közvetíteni kívánt üzenetnek.
– Ez az esemény megerősíti, hogy van létjogosultsága az ép és fogyatékossággal élő emberek együttélésének, hiszen ez a kiállítás is az ő közös alkotásuk eredményeképpen jött létre – hangsúlyozta Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének elnöke. – Egyesületünknek nagy örömére szolgál, hogy egy budapesti kezdeményezés országos vándorkiállításon mutatja meg a városvezetésnek és a lakosságnak, hogy a fogyatékos emberek aktív részesei lehetnek a kulturális életnek, ha másokkal egyenlő feltételeket kapnak – hívta fel a figyelmet e fontos gondolatra köszöntőjében.
Szabó Antal, a Poli-Farbe ügyvezető igazgatója a megnyitón elmondta, a vállalat működésében a kezdetek óta meghatározó szerepet játszik a társadalmi felelősségvállalás, hiszen egy vállalkozás működése nem csak a dolgozók és fogyasztók életére van hatással, hanem arra a közösségre és környezetre is, amelyben kifejti tevékenységét.
– A felelős üzleti magatartásnak nem elég arról szólnia, hogy mit tesz a vállalat a fogyasztókért, hanem arról is szólnia kell, mit tesz a vállalat a közösség és a környezet fenntarthatóságáért. Ezért indítottuk el ezt a kivételes kezdeményezést, amely mindenki számára egyértelművé teszi, a mozgássérültek is teljes értékű tagjai a társadalomnak, az emberek különbözősége pedig érték, amely gazdagítja a világunkat – fogalmazott Szabó Antal.
A kiállítás tizenegy mozgássérült – szájjal, lábbal festő, illetve látható és kevésbé látható fogyatékossággal élő – művész, valamint hét ép alkotó és egy graffiti művészekből álló csapat műveit mutatja be.
A kiállítás megtekinthető 2014. november 5-től december 7-ig.