FőoldalHírek Kaposvárra érkezett az esélyegyenlőségi kiállítás
2018-03-20 11:55
Kaposvárra érkezett az esélyegyenlőségi kiállítás
A hazai képzőművészet fellegvárában, a Magyar Nemzeti Galériában 2012 nyarán egy térben, egymást inspirálva és segítve alkothatott együtt ép és fogyatékos művészek egy csoportja olyan közös értékek mentén, mint például a sokszínűség, a kreativitás, a természetszeretet és a hagyománytisztelet. Az Újrafestett valóság - rendhagyó kiállítás a sokszínűség jegyében című tárlat tavaly bemutatkozott Vácott és idén Pécsett is a Zsolnay Negyedben. Május 20-tól – csatlakozva a Rippl-Rónai Fesztivál színes programjaihoz – a somogyi megyeszékhely közönsége is megtekintheti a szájjal, lábbal és kézzel festett alkotásokat, köztük Albert László kaposvári festőművész képét is.
A kiállítást népszerűsítendő, szájjal és lábbal festő művészek az utca embereit arra kérték Kaposvár belvárosában az ünnepélyes megnyitó előtt, hogy próbálják ki a szájjal, lábbal festés technikáját, s rajzoljanak egy egyenes vonalat vagy kört kezük használata nélkül. A demonstráció rávilágított az emberi sokszínűség eredendőségére, miközben a próbatétel bebizonyította: egy mozgássérült is lehet ügyesebb és kreatívabb ép embertársainál, s ha a többségi társadalom azonos feltételeket biztosít a fogyatékkal élők számára, akkor ők is képesek maradandót alkotni és értékeket teremteni.
– A Poli-Farbe festékgyár támogatásával a fővárosi kezdeményezésünk országos vándorkiállítássá alakult. Így egyre nagyobb közönség számára tudjuk bemutatni, hogy a fogyatékossággal élő emberek mire képesek, ha másokkal egyenlő feltételeket kapnak – mondta köszöntőjében Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének elnöke. Hangsúlyozta: az „újrafestett valóság” kifejezés arra utal, hogy a kiállítást körbejárva a többségi társadalom másként, új nézőpontból gondolhat a mozgássérült művészekre és alkotásaikra. A kiállítás egy misszió, amely segít bebizonyítani, hogy a fogyatékossággal élők is értékes tagjai a társadalomnak.
Dr. Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiállítás azért is rendhagyó, mert a nagyközönség a fogyatékos emberekkel az általuk előállított értékeken, a művészeti alkotásokon keresztül ismerkedhet meg. Ez eltér az általános gyakorlattól, amikor a fogyatékos emberekről, mint hátrányos helyzetű csoportról hall a többségi társadalom.
Fülöp Attila család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkár a megnyitó ünnepségen méltatta az összefogás erejét, amelynek köszönhetően folytatódott a kiállítás sorozat, s megköszönte Kaposvárnak, illetve a városvezetésnek, hogy befogadták a tárlatot a Rippl-Rónai Fesztivál programjai közé.
– Fontos, hogy a fogyatékossággal élők művészi teljesítményük által is példát mutassanak a társadalomnak. Példaértékű ez a kiállítás, mert bizonyítja, hogy a fogyatékossággal élők kiemelkedőt tudnak alkotni, ha segítséget kapnak. A fogyatékossággal élő személyeknek nem sajnálatra van szükségük, hanem olyan társadalmi segítségre, amely révén kibontakoztathatják a bennük rejlő kivételes tehetséget és kreativitást. Ez a kiállítás egyrészt művészi élmény a látogatóknak, de ugyanakkor üzenet mindenki számára, hogy a fogyatékkal élő művészek is képesek értéket alkotni – mondta Fülöp Attila helyettes államtitkár.
A kiállítás tizenegy mozgássérült – szájjal, lábbal festő, illetve látható és kevésbé látható fogyatékossággal élő – művész, valamint hét ép alkotó és egy graffiti művészekből álló csapat műveit mutatja be. A kaposvári tárlat létrejöttét a Kaposfesték Kft. támogatta.
Az Újrafestett valóság kiállítás a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete és a Poli-Farbe festékgyár összefogásából jött létre. Az alkotások döntően hazai gyártmányú Poli-Farbe festékek, színező tinták és más anyagok felhasználásával készültek, így a művészeknek a hagyományostól eltérő technikával is meg kellett küzdeniük. A kortárs ép művészek különböző módon járultak hozzá a kiállítás sikeréhez: néhányan régi műveiket gondolták újra, sokan közösen is alkottak, s egymás műveit egészítették ki. A tárlat eklektikusra sikeredett, az urbánus tájképfestészet mellett láthatóak alkotások az absztrakttól a gesztusfestészeten át a figuratív alkotásokig.
A kiállítás megtekinthető:
2014. május 20-tól június 6-ig az Együd Árpád Kulturális Központ 3. emeletén.
Cím: 7400 Kaposvár, Csokonai Vitéz Mihály utca 1.