Újrafestett valóság címmel rendhagyó kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Galériában szeptember 5-én. A tárlat különlegessége, hogy a mozgássérült és ép kortárs képzőművészek egy térben, egymást inspirálva, segítve és kiegészítve alkothattak a nyár folyamán, ráadásul nemcsak művész festékkel, hanem a Poli-Farbe festékgyár jóvoltából akár falfestékkel, lazúrral és zománcfestékkel is. Ezáltal nemcsak vászonra, de falra, papírra és farost lemezre is festhettek a képzőművészek olyan közös értékek mentén, mint például a sokszínűség, a kreativitás, a természetszeretet és a hagyománytisztelet.
A kiállítást népszerűsítendő a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének önkéntesei a Magyar Nemzeti Galériával szemben, a budapesti Dunakorzón az utca emberét kérték meg arra, hogy próbálja ki a szájjal vagy a lábbal festés technikáját.
A többségi társadalom tagjainak rendhagyó próbája, hogy miképp lehetséges vonalat húzni, rajzolni a papíron úgy, hogy az ember nem használhatja kezét, nem mindennapi felismerésekkel járt. Eleinte még önként vállalkozót is nehezen lehetett találni a megmérettetésre, később azonban néhány bátor és lelkes kísérlet sikere után többen ecsetet ragadtak - szájjal vagy lábbal. Számos ígéretes alkotás született, a kevésbé ügyesek számára pedig a kiállítás egyik alkotópárosa, Krániczné Tóth Dóra szájjal és Kormos László lábbal festő művész mutatta meg a különleges praktikákat.
A demonstráció rávilágított az emberi sokszínűség eredendőségére, miközben a szájjal és lábbal festés próbája bebizonyította: egy mozgássérült is lehet ügyesebb és kreatívabb ép embertársainál, s ha a többségi társadalom azonos feltételeket biztosít a fogyatékkal élők számára, akkor ők is képesek maradandót alkotni és értékeket teremteni.
Az Újrafestett valóság kiállítás szeptember 5-étől október 15-ig lesz látogatható a Magyar Nemzeti Galériában, ahol előzetes regisztráció alapján kerekes székes tárlatvezetéssel, illetve interaktív programokkal, például szájjal és lábbal festéssel is várják a látogatókat.